1.Գտիր անհայտ բաժանարարը: Read more
Մաթեմատիկա
Դաս 9
Դաս 7
1010+156-90=1256
2385-1200-385=800
19876+12478-19876=12478
456x400x10000=11400
565:1000×800=452
678:100×700=4809
Հաշվիր ուղղանկայն պարագիծը, եթե նրա կողմերից մեկը 70մմ է, իսկ մյուսը 80մմ-ով մեծ է այդ կողմից:
Լուծում
70+70=140
70+80=150
150+150=300
300+140=440
Պատասխան՛ 440
Հաշվիր քառակուսու պարագիծը, եթե նրա կողմերից մեկը 35մմ է:
Լուծում
35×4=140
Պատասխան՛ 140
Դաս 4
Դաս 4
Գործողությունների կատարման կագը արտահայտության արժեքը հաշվելիս


Առաջադրանքներ (դասարանում)
Հաշվիր:
ա/ 2184-725+96542-7205 = 90796
2184-725= 1459 Read more
Մաթեմատիկա
212
ա)
5x(20×43)=4300
5x(36×200)=36000
բ)
20x(5×63)=6300
200x(17×5)=17000
գ)
22x(5×0)=0
218x(0x5)=0
213
5 ժ = 18000վրկ
8օր= 11520 ր
7 ժ 18ր= 26280վրկ
5օր 18 ժ 18ր=8148ր
7կմ= 700000 սմ
6կմ= 6000դմ
2կմ 2դմ= 200020սմ
6կմ 300մ =63000դմ
7կg =7000գ
6ց= 6000 գ
2տ 2ց= 2200կգ
6տ 8ց 7կգ=6807 կգ
=
Մաթեմ
202
ա) 345+186=531
531×12=6372
բ)3402-1713=1689 1689:3=563
գ)56×42=2352 2352-518=1834
դ) 45720:30=1524 1524+6247=7771
207
83210-10238=72972
Մաթեմ
151 Ա) Լուծում
Չի տեղավորվում։
Բ) Լուծում
3500-2480=1020
250×8=2000
2480-2000=480
480:6=80
80×10=800
80×6=480
800+480=1280
Պատ՝․ 1280>1020
Մաթեմ
Մաթեմ
- Լուծել խնդիրները։
Ա․ Դպրոցով 3 ավտոբուսով և 4 մարդատար մեքենայով էքսկուրսիա գնացին։ Ամեն ավտոբուսի մեջ 15 մարդ էր նստել, իսկ ամեն մեքենայի մեջ՝ 5 մարդ։ Քանի՞ մարդ էր էքսկուրսիա գնացել։
Լուծում
15×3=45
5×4=20
45+20=65
Պատ․՝65
Բ․ Գրապահարանն ունի 8 դարակ։ 5 դարակներից յուրաքանչյուրում կա 9 գիրք, իսկ մնացած դարակներից յուրաքանչյուրում՝ 10 գիրք։ Գրապահարանում քանի՞ գիրք կա։
Լուծում
9×5=45
8-5=3
10×3=30
30+45=75
Պատ․՝75
Գ․ Գնացքը 5 վագոն ունի։ 4 վագոններից յուրաքանչյուրում 40 ուղևոր կա։ Քանի՞ ուղևոր կա 5-րդ վագոնում, եթե ամբողջ գնացքում կա 210 ուղևոր։
Լուծում
40×4=160
210-160=50
Պատ․՝50
Դ․ Դահուկորդը մեկ ժամում 40 կմ է անցնում։ Նա 3 ժամում քանի՞ կմ կանցնի։
Լուծում
40×3=120
Պատ․՝120
Ե․ Ինքնաթիռը մեկ ժամում 450 կմ է անցնում։ 2 ժամում ինքնաթիռը քանի՞ կմ կանցնի։
Լուծում
450×2= 900
Պատ․՝900
- Ո՞ր կտրոն է պոկվել պատկերից:
4
- Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
5 x 10 + 2 x 17 =84
25 x (10 + 2 x 5) = 500
(25 – 5 ) x 30 =600
45 x (16 – 2 x 3) =450
5 x (80 + 4 x 5 ) =500
80 : 8 x (4 x 9 ) =288
- Լրացրո՛ւ դատարկ վանդակները։
2 | 4 | 5 | 0 | 7 | 6 | 5 | 2 | 1 | 8 | |||||||
— | 1 | 0 | 3 | 8 | 0 | — | 5 | 4 | 1 | 4 | 8 | |||||
1 | 4 | 4 | 2 | 7 | 1 | 1 | 0 | 7 | 0 |
- Լրացրո՛ւ աղյուսակի դատարկ վանդակները։
1 կգ | 500 գ, | 2 կգ 500 գ | 10 կգ | 250 գ | |
Ելակ | 1400 դրամ | 700 | 3500 | 14000 | 350 |
Կոնֆետ | 2200 դրամ | 1100 | 5500 | 22000 | 550 |
Պաղպաղակ | 2000 դրամ | 1000 | 5000 | 20000 | 500 |
Հալվա | 800 դրամ | 400 | 2000 | 8000 | 200 |
- Պատկերացրո՛ւ, որ ունես 2500 դրամ։ Կկարողանա՞ս քո ունեցած գումարով գնել
Ա․ 1 կգ ելակ և կես կգ կոնֆետ
Այո
Բ․ 2 կգ հալվա և կես կգ պաղպաղակ
Ոչ
Գ․ 1 կգ կոնֆետ և կես կգ պաղպաղակ
Ոչ
Դ․ Կես կգ կոնֆետ, կես կգ պաղպաղակ և 1 կգ ելակ
Ոչ
Լրացուցիչ 20.03
1․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
5 x 10 + 2 x 17 =84
25 x (10 + 2 x 5) = 500
(25 – 5 ) x 30 =600 Read more